Výprodejové ceny jsou a budou do vyprodání zásob. Nakupte a bavte se kreativním tvořením!

Vyšívané jmenovky na dárky

Jmenovkám obvykle moc pozornosti nevěnujeme, ale podle nás dokážou dotáhnout dárek k dokonalosti. Můžete se na nich kreativně vyřádit, i na ně vnést trochu jemné přírody. Uvidíte, jak velkou radost udělají. Jdeme na to! 

IMG_0900

Co potřebujete

  • nůžky, nejlépe špičaté
  • větvičky túje / jedličky
  • sušené květiny - levandule/vřes
  • větvičky rozmarýnu / sušená skořice vcelku / badyán vcelku
  • kraftový papír s tvary jmenovek
  • tupou jehlu (pokud budete vyšívat s dětmi)
  • bavlnku
  • lepidlo (nemusí být)

 

Vyšívané jmenovky

Jmenovky jde vyšít několika způsoby. My vyzkoušeli proužky klasickým stehem, obšít dokola jmenovku také klasickým stehem a vyšít hvězdičku také klasickým stehem. Obnitkovací steh jsme použili u obšití okraje jmenovky.

IMG_0913 

1. Pokud nemáte šablonu od nás, odměřte si na jmenovce ťupíky na dírky - cca 1 cm od okraje. My máme jmenovku velkou 8 cm a umístily jsme na ní 6 dírek na každé straně. Jsou od sebe vzdálené necelý 1 cm.

2. Ostrými nůžtičkami propíchněte dírky, aby se dětem s tupou jehlou dobře vyšívalo. Pokud vyšíváte sami, postačí ostrá tlustší jehla bez nutnosti dírky připravit.

3. Navlékněte bavlnku. My použili vánoční tmavě červenou.

4. Doporučujeme nejprve vyzkoušet klasické stehy - vyšívání dokola. Jehlu zapíchněte s rubu jmenovku (odspodu) a pravidelně střídejte dírky směrem dolů. Zakončete uzlem, které pomocí jehly dotáhněte až ke jmenovce. Zbytek bavlnky odstřihněte.

IMG_0922

5. Proužky vyšijete podobně - začnete z rubu jmenovky, ale steh udělejte tentokrát přes šíři jmenovky = do dírky naproti. V rubu zapíchněte jehlu do spodní dírky, jehlu vytáhněte a zase steh udělejte do protější dírky v líci jmenovky. Zakončíte opět uzlem, který pomocí jehly dotáhnete ke jmenovce.

 IMG_1047

6. U vyšívání hvězdičky je třeba nejdřív připravit dírky. Jednu uprostřed a od ní naměřit 6 dalších. Cca 1,5 cm od středové dírky rovně napravo, 1,5 cm nalevo. Od těchto dírek jsme naměřili 1,5 cm směrem nahoru a další 1,5 cm napravo vedle. Ten samý postup jsme opakovali pro spodní část hvězdy. Vyšívat začínáme opět z rubu jmenovky a se stehem se vždy vracíme do středu, odkud vyšijeme všech 6 cípů.

  IMG_1051

7. Obnitkovací steh okolo jmenovky je složitější a musí se trochu upravit, aby na jmenovce hezky držel. Bude nám stačit 6 dírek napravo a 6 dírek nalevo jako u jmenovek s proužky. Začneme stehem z rubu jmenovky, obtočíme okraj jmenovky a zapíchneme jehlu do té samé dírky. Nyní opět přetáhneme bavlnku přes okraj jmenovky dospodu a steh uděláme do vedlejší dírky směrem nahoru. Vznikne nám očko, kterým jehlu protáhnem a opět uděláme steh přes okraj do rubu jmenovky. Takto pokračujeme stále dokola. U první spodní dírky zopakujte steh jako na začátku - očko si udělejte přes prošití stejné díky. Jmenovku můžeme zakončit uzlem, nebo zapošít a udělat 2 stehy přes zadní prošívání.

IMG_1048

Jmenovky s přírodou

1. Nejdřív hajdy ven, posbírejte společně nebo opatrně otrhejte pár větviček tújky, jedličky, jalovce. Pokud doma máte sušenou levanduli nebo vřes, můžete použít i ty.

2. Prostřihněte nejprve do jmenovek vyznačená kolečka podle šablony, ať můžete jmenovku přivázat. S napíchanými přírodninami už by to šlo hůř.

3. Teď už je to jednoduché. Ve jmenovce prostřihněte nůžtičkami se špičkou dvě čárky (podle nákresu). Prostřižením vznikne proužek, pod který zasuňte větvičky nebo sušené květiny. Pro jistotu můžete pod danou přírodninu kápnout trochu lepidla.

4. Pokud máte doma rozmarýn, ustřihněte větvičku dlouhou asi 8 cm. Zatočte ji do kruhu na šířku jmenovky a přivažte věneček k dírce ve jmenovce.

5. Jmenovky můžete ozdobit i badyánem nebo celou skořicí. Skořici můžete zapíchnout do prostřiženého pruhu. Badyán vypadá jako hvězdička a můžete ho využít jako kometu. Stačí badyán přišít ke jmenovce (nebo ho přilepit tavnou pistolí, lepidlo by ho nejspíš neudrželo) a dokreslit ohon.

6. Dopište na jmenovku jméno a je hotovo.

IMG_0925