Výprodejové ceny jsou a budou do vyprodání zásob. Nakupte a bavte se kreativním tvořením!

Tipy na výlety s dětmi

I když je dobré se občas zastavit a zpomalit, moc rádi pravidelně vyrážíme s holkami na výlety - "celodeňáky", vícedenní i třeba jen na dopoledne. O zážitcích si nadšeně povídáme ještě několik dnů po návratu, jak jsme toho všichni plni. A tak to má být. Přála bych si, aby holky vzpomínaly na tyhle krásné i unavující výlety a ne na moje záda otočená ke kuchyňské lince. A i když mám pocit, že často jen balím a zase vybaluju batůžky, stojí mi to za to!

IMG_5597

Kde se nám moc líbilo?

Pardubice

Když jsme projeli průmyslovým okrajem, dýchlo na nás krásné evropské město. Široké "boulevardy" se stromy, šetrně opravené historické budovy a množství parků působí opravdu příjemně. První zastávkou byly Automatické mlýny, cituji "symbióza Gočárova monumentu, 5 institucí a 4 současných architektů". Už zdálky holky viděly dřevěné kostky na skládání a malá šlapací autíčka, ke kterým se hned rozeběhly. Během chvilky jsme společnými silami postavili šnekovité domino, jehož postupné podání potěšilo i ostatní návštěvníky. Mlýny jsme si prošli, dali si dobrou kávu a prohlédli program. Shodou náhod se ve Sféře konala dílna pro děti Detektivní kancelář kosích bratrů, kde jsme pátrali po zvířátku, které snědlo semínkové ozdoby ze zahrádky. Ve 4. patře jsme si mohli ve zbytku času pohrát ve Sférickém hřišti, kde holky šlapáním vyráběly elektřinu nebo pouštěly míčky do vzduchových trubek. Pořádají se tam i komentované prohlídky. 

Odpoledne jsme se vydali na zámek, který je obklopen krásným parkem s balančními hřišti, a samotním zámku jsme obdivovali pávy. Hradby už jsme nestihli obejít, ale myslím, že to bude stát za to.

IMG_5605

IMG_5599

IMG_5631

A pokud budete na svých cestách hledat baby-friendly ubytování, mkněte se na prověřené tipy na webu Rodičovo. Najdete tu opravdu kouzelná místa tipu ubytování v domě na stromě, na rozhledně nebo na farmě se zvířátky.

Litomyšl

V Litomyšli jsme si udělali milou zastávku na cestě z Opavy do Prahy, kterou skoro každý měsíc podnikáme za zbytkem rodiny. Chtěli jsme s holkami objevit Litomyšlení, což jsou zábavné prvky pro děti i rodiče mapující historii zámku i i hravou formou představující biblický příběh.

V rámci Litomyšlení najdete 4 stanoviště:

  • Vzhůru k andělům v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže
  • Škola rytířů a dvorních dam před zámeckým nádvořím
  • Bludiště o historii zámku před zámeckým nádvořím
  • Račte vstoupit u regionálního muzea

My si prošli krásné bludiště v různými hezkými prvky i úkoly, pohráli si s historickými kočárky i hvězdárnou u dvorních dam a navštívili anděly. V chrámu najdete i výstup na vyhlídku, který je zpoplatněn, i obrázkový biblický příběh v řeči dětí. Chrám je nádherně a citlivě zrekonstruovaný a doplněný moderními prvky se světelnou sakrální instalací.

Pokud budete mít víc času a starší děti, projděte si i s Bedříškem a strojem času stopovačku. Určitě tady můžete strávit klidně celý den.

Všímejte si po Litomyšli i originálních laviček, kterých tu najdete hned několik a je zábava pátrat i po nich. Navíc se tu konají i Lázně ducha.

IMG_5391

IMG_5398

IMG_5367

IMG_5369

IMG_5360

IMG_5399

Poděbrady

Poděbrady jsou naší oblíbenou destinací, když už honem nevíme co bychom dělali. Vždy si tu dáme pramenitou vodu a oplatku a do k našemu štěstí stačí. Navíc na hlavní promenádě najdete jedinečné Vilémovo pekařství & koloniál, kde stojí za to vystát si frontu na cokoli.

Jezdíme se i proto, že se tu pořádají sympatické akce jako dětský bleší trh, kde děti samy prodávají hračky, které vyřadily nebo vyrobily, nebo street feed festival plný příjemné dětské zábavy.

V Poděbradech se nachází i zámek, na jehož nádvoří najdete otočná srdce se symboly všech evropských zemí.

I mikrovýlety jsou super

Protože bydlíme u Prahy, i když pořád ještě v Praze, pohybujeme se rádi po jejím okolí. 

Kam se pravidelně vydáváme?

  • Malešický park - hřiště s vodními prvky vás zabaví na celé dopoledne (náhradní oblečení s sebou)
  • Prales v Kbelích - ekocentrum s komunitními zahradami a malou farmičkou (svačinu s sebou)
  • Chvalský zámek - nyní s výstavou Trnkovy zahrady a tvorbou Heleny Zmatlíkové
  • Zámecký park Dolní Počernice - jezdíme se vlakem z Klánovic - vy můžete z Hlaváku nebo z Masaryčky, projdeme se parkem a pak se u restaurace holky vozí na kolotoči (zásobu mincí 10 a 20 Kč s sebou)
  • Písečný přesyp u Píst - obří přírodní pískoviště kousek od Nymburku