Poslušně hlásíme, že máme prázdniny. Moc se omlouváme, ale výjimečně krabičky odešleme 6.5., nejdéle 10. 5. Platí to pro objednávky od pondělí 29.4. Odjeli jsme odpočívat. Děkujeme za pochopení!

Příkrmy ptáků v zimě aneb semínkové ozdoby 🐦

S prvními mrazíky přichází čas příkrmu ptáčků. Od listopadu se ptáci stále hůře dostávají k přirozené potravě a zcela jistě ocení dobroty od nás. Radost udělají zrnka pšenice i slunečnicová semínka, která přilákají sýkorky. Jeřabiny, jablíčka a šípky zase potěší kosy.

🌰 Způsobů, jak zdravé venkovní dobroty vyrobit, je více. Vyber takový, na který najdete doma zbytek surovin, které jsme přibalit nemohli.

IMG_2832

Co potřebujete

🔸 sáček želatiny nebo kokosový olej nebo hovězí nesolený lůj

🔸nebo půlky pomerančových slupek

🔸 směs krmení

🔸 provázek

🔸 vykrajovátka

🔸 parátka

 

🧡 Želatinové ozdoby

Sáček želatiny (20 g) nechte rozpustit ve 400 ml teplé vody a vše promíchejte. Přisypte směs semínek, zase vše promíchejte a nechte v chladu trochu ztuhnout. Až směs zhoustne, namačkejte ji do formiček nebo vykrajovátek. Nezapomeňte do nich zapíchnout špejli - dírkou potom provléknete provázek na zavěšení. Pokud nemáte po ruce formičky nebo vykrajovátka, namačkejte směs do borových šišek, na které pak navážete provázek. Směs můžete vložit i do trochu vydlabaného jablíčka rozkrojeného napůl. Nechte vše zatuhnout a dobroty jsou hotové. 

IMG_2847_mensi

🧡 Tukové ozdoby

Kokosový olej, jiný rostlinný ztužený tuk nebo nesolený lůj (asi 200 g) nechte rozpustit v menším hrnci nebo na pánvi. Nechte tuk trochu vychladnout a pak do něj společně nasypejte směs semen. Směs zamíchejte a vlijte do formiček nebo vykrajovátek. Nezapomeňte do nich zapíchnout špejli jako u želatinových ozdob - dírkou potom provléknete provázek na zavěšení. Pokud nemáte po ruce formičky nebo vykrajovátka, platí stejný postup - použijte borové šišky, jen tuk nechte víc ztuhnout = vychladnout. Ozdoby z kokosového oleje dejte do mrazáku a ven je rozneste až za větších mrazíků. Kokosový olej se v teple rozpouští a ozdoby by se mohly rozpadnout dřív, než je ptáčci sezobou.

IMG_2843_mensi

🧡 Krmítko z pomerančových slupek

Pomeranč rozkrojte na polovinu a dužinu vydlabejte. Do půlky slupky udělejte 4 dírky asi 1 cm od okraje, aby slupka nepraskla. Provlékněte jimi provázky na kříž, svažte provázky k sobě a naplňte pomerančovou slupku směsí semen. Zavěste krmítko ven a je hotovo.

IMG_2827_mensi

To není všechno

Mějte, prosím, na paměti, že pro ptáčky nejsou vhodné žádné zbytky z kuchyně (ani staré pečivo) a hlavně solené či jinak kořeněné dobroty (tedy ani škvařené sádlo se solí). Směs naopak můžete doplnit ořechy. Ideálně ozdoby rozvěste 1,5 metru nad zem, aby ptáčky při jídle neohrozily kočky nebo jiné šelmy.