Výprodejové ceny jsou a budou do vyprodání zásob. Nakupte a bavte se kreativním tvořením!

Recept na pampeliškový med

Už v dubnu září nejeden trávník žlutými pampeliškami. Můžete je plést do věnce, pudrovat se s nimi, dělat frkačky, ale hlavně z nich uděláte výborný med, který v zimě provoní váš čaj.

IMG_5055-mensi

🔸 Pampeliškový med
Letos jsem experimentovala a zkusila jsem pampelišky nasekat do včelího medu, aby se uchovalo maximum vitamínů. Protože máme med pastový, rozehřála jsem ho minutku na nejnižším stupni vařiče, do kastrůlku s medem jsem napěchovala nasekané pampeliškové květy a nechala 2 dny odstát v ledničce. Potom jsem med zase minutku zahřála a přes sítko slila do skleničky. Ze zbytků medových pampeliškových květů jsem si uvařila čaj. Ten byl!

🔸 Pampeliškový sirup
Pampeliškové květy nakládám do převařené a vychladlé vody. Většinou množství odhaduji, ale květy jsou vodě vždy ponořené a čouhají ven. Zkrátka maximalizuji výkon. Nejsem moc zastánce poměrů 1 kg cukru na 1 litr vody, ale má to asi nejlepší konzistenci, podobnou medu. Pokud vám ale jako mně nevadí spíš sirup, klidně vyzkoušejte tento recept. 

600 ml vody a 400 g cukru

Sirup jsem zahřívala na slabém ohni, nepřevařovala a slila do vyvařených skleniček. Protože to bylo teplejší, než jsem plánovala, obrátila jsem je na vystydnutí dnem vzhůru a třeba se chytnou a déle vydrží.

0668e490-9231-4959-a6aa-58d0f31818f4

🔸 Postup na převařený hustý pampeliškový medosirup 1:1

Převařte vodu, nalejte ji do nádoby a nechte vychladnout. 

Vložte do nádoby pampelišky a na chladném místě nechte stát celý dlouhý den. V teple mají výluhy tendenci se kazit, tak pozor. Druhý den pampeliškový výluh sceďte přes plátno do hrnce, z pampelišek vymačkejte co nejvíc vody, aby jí byl opravdu litr. Kdyby bylo méně, vodu přilejte. Opět by měla být převařená a vychladlá. 

6d58256a-c185-4183-b08f-d0f1630c240c

Potom přisypte cukr (1 kg na 1 l vymačkaného výluhu), vymačkejte šťávu z citronů a nechte pomaličku vařit a probublávat. Cukru je potřeba tolik, aby byl med dost hustý a nezkazil se. Medu dopřejte dost času, aby byl dost hustý. Můžete konzistenci vyzkoušet tak, že na studený talířek kápnete trochu medu a po vystydnutí odhalíte reálnou konzistenci.  S konzistencí si vyhrajte - my už měly verzi úplně tvrdou (málo vody, ale plno chuti) i příliš tekutou (hodně vody, která se nestihla vyvařit, a med zplesnivěl).

Až bude med hustý tak akorát, nalejte ho do skleniček. Po vychladnutí můžete skleničky pomalovat a dát někomu med jako dárek. Mňam!

pampe_nahled