Výprodejové ceny jsou a budou do vyprodání zásob. Nakupte a bavte se kreativním tvořením!

Semínkové papíry

Jestli jste ještě nikdy nevyráběli vlastní papír a láká vás to, vyzkoušejte to rovnou se semínky. Postup je trochu složitější, ale děti rády pomohou. Třeba se stříháním papíru, mícháním i sušením. My papír vyráběli z toho, co jsme měli doma, ale pokud najdete rovná síta, určitě dosáhnete dokonalejšího výsledku. Tak jen do toho!

 

Postup, jak na to:

🌼 Papíry rozstříhejte na menší kousky a dejte do misky. Můžete přidat i trochu papíru barevného - jemně obarví směs.

🌼 Papíry zalijte vodou a nechte asi den odstát.

🌼 Když je papír nasátý vodou, můžete se pustit do mixování. Použijte tyčový mixér nebo klasický mixér se skleněnou nádobou. U plastové nádoby hrozí, že se papírem poškrtá.

🌼 Připravte si pekáč, pečicí papír a cedník. V cedníku ze směsi vymačkejte co nejvíc vody a překlopte na utěrku, která leží na pečicím papíru.

🌼 Uhlaďte směs a utěrkami vysajte další vodu, jinak hrozí, že semínka začnou klíčit předčasně.

🌼 Dejte uschnout do tepla, ideálně na mřížce, aby mohl vzduch i dospod papíru.

🌼 Když je papír suchý, nastříhejte ho a vložte do obálek, přáníček, kamkoli je libo.

 

Tipy navíc:

💚 Aby semínka nezačala klíčit, je potřeba co nejvíc vody vymačkat už v sítku a následně ještě z papíru vysát pomocí utěrek.

💚 Volte s rozmyslem papír, který bude namáčet. Tento papír budete potom nechávat v záhonku, tak aby neudělal v přírodě neplechu. Nejlepší jsou proklady od vajíček, které jsou kompostovatelné (obyčejné proklady zbavíte papírových přelepek) nebo nepotištěný, ideálně recyklovaný papír.

💚 Semínek dejte do směsi přiměřeně. Když budou semínka moc u sebe, rostlinky nemusí všechny vzejít.

💚 Při stříhání papíru dávejte pozor, abyste semínka nepřestřihli. Nejlepší jsou jednoduché čtverce/obdélníčky, ze kterých nebude tolik zbytků.

💚 Semínka zvolte drobnější, abyste nemuseli mít příliš velkou vrstvu papíru. Z nízké vrstvy budou větší semínka vypadávat. Třeba černucha z videa už je na hraně.

 

 

https://youtube.com/shorts/cMixh5pTM6U?feature=share