Výprodejové ceny jsou a budou do vyprodání zásob. Nakupte a bavte se kreativním tvořením!

Návod na výrobu seed bomb (semínkové koule)

Výroba květinových bomb je skvělé zahradní “vaření” a děti to milují. Smícháte semínka, hlínu, trochu mouky nebo jílu a plácáš kuličky.

Je to snadný a zábavný způsob, jak zasadit květiny do zahrady nebo do parku, kde se stanou potravou pro motýly a včely. Ale i pastvou pro naše oči. Vybrali jsme taková semínka květin, která rostou od jara do podzimu a dokážou se sama rozmnožit ze semínek. Pokud tedy na místě vyrostou jednou, je dosti pravděpodobné, že napřesrok vyrostou zase. Je to naše milovaná černucha, jejíž semínka se používají jako koření, měsíček, ze kterého dělají masti i čaje, chrpa, krásenka, třapatka i mák. Jdeme na to!

bomby1 

Co potřebujete:

 • plech nebo proklad od vajíček
 • misku     
 • lžíci   
 • mouku (nejlépe hladkou) nebo jíl
 • semínka květin
 • rašelinové tablety nebo substrát
 • vodu

❤️ Všechny potřeby včetně jílu koupíte v setu Vyrob si semínkové koule. ❤️

bomby3

 1. Jako hlínu použijte rašelinky (tablety Jiffy) nebo substrát. Pokud jste použili rašelinky, nejdříve je ponořte do čisté vody, aspoň na 10 minut. Až nabobtnají, trochu z nich vymačkejte vodu a sundejte z nich síťku, ať se s hlínou lépe pracuje. 
 2. Smíchejte teď hlínu a semínka v míse a směs promíchejte. Přidejte za každou rašelinku lžíci mouky, nejlépe hladké, ať bomby drží pohromadě. Ještě lepší je jíl. Se substrátem pracujte podobně - 2 díly hlíny a 0,5 dílu jílu/mouky.
 3. Kulička by neměla mít příliš mnoho semínek, aby měly šanci vyrůst všechny květiny - na jednu bombu počítejte s asi 6 semínky.
 4. Plácejte koule. Počítejte, že ze 4 rašelinek uplácáte 8-10 menších koulí. Každá koule bude tak obsahovat asi 8 semínek, což je až dost.
 5. Uplácené koule vložte do prokladu na vajíčka nebo na pekáč.
 6. Nechte je vyschnout (na okně, kam svítí slunce, nebo v troubě při nízké teplotě), aby semínka nezačala klíčit předčasně. Koule by měly být tvrdé. 
 7. Teď sledujte předpověď počasí. Ideální je bomby rozházet před pořádnými dešti. Pokud zvládnete bomby zalévat, třeba u vás na zahrádce, můžete je vysadit kdykoli. Stačí pak bombu umístit, zalít ji vodou a zálivku pak opakovat každý den. 
 8. Místo pravidelně navštěvujte, ať víš, zda se květinky ujaly. Pěkné sázení přejeme!


Vše na výrobu květinových bomb najdete v krabičce Ruce v hlíně, a nemusíte shánět nic navíc.

bomby2

To není všechno

Kdy kterou kytičku očekávat? Jako první vyraší chrpa. Nemá ráda teplo, a proto bude nejradši růst už od března/dubna. Černucha je miss mezi samovysévači. Sadit ji můžete hned od brzkého jara, ale vykvete i při pozdějším setí (květen/červen). Měsíček roste od jara, ale počká si na vyšší teploty po Třech zmrzlých. Podobně i krásenka, třapatka a mák začne růst, až se oteplí.

 bomby4